Movember

Nechat si během listopadu narůst knír či zlepšit svou pohybovou aktivitu je hlavním mottem mezinárodní osvětové kampaně, která je zaměřena na zdraví mužů. Muži si nechávají narůst vousy, aby upozornili na nebezpečí rakoviny prostaty, varlat a močového měchýře.

Během této akce se na celém světě organizují benefiční běhy, vybírají se peníze, a hlavně se o těchto nemocech mluví. Mnoho mužů totiž zanedbává prevenci a k lékaři často přichází, až když už je pozdě.

Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem mužů. Ročně jím onemocní téměř 7000 mužů. Jelikož se v časném stadiu obvykle neprojevuje žádnými obtížemi, záchyt nemoci je možný jen při preventivním vyšetření, jehož součástí je ultrazvuk, vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve.

Nádory varlat představují rovněž u mladých mužů nejčastější nádorové onemocnění, a proto si zaslouží pozornost. Jejich výskyt navíc během posledních desetiletí vzrůstá a Česká republika je bohužel celosvětově na 7. pozici. Pokud si muž nahmatá na varlatech nerovnost či bulku, měl by neprodleně navštívit urologa. Cílem akce movember je přispět k jejich šťastnějšímu, zdravějšímu a delšímu životu.

Proto je třeba pravidelně chodit na preventivní prohlídky.